گفت‌و‌گو با عوامل “مختارنامه” در برنامه “خارج از کادر” / 2 سال پیگیری برای حضور “رسول نجفیان”- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

صفحه اصلی  <<  زمان  <<  گفت‌و‌گو با عوامل “مختارنامه” در برنامه “خارج از کادر” / 2 سال پیگیری برای حضور “رسول نجفیان”- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

گفت‌و‌گو با عوامل “مختارنامه” در برنامه “خارج از کادر” / 2 سال پیگیری برای حضور “رسول نجفیان”- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

7
سپتامبر,2019

0

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، اطلاع از کیفیت و جزییات زندگی خصوصی و حرفه‌ای هنرمندان همیشه برای دوستداران و هوادارانشان جذاب و پرسش برانگیز بوده است. در این میان، باید کانالی وجود داشته باشد تا اطلاعات موثق و قطعی و به دور از هرگونه تحریف و تخریب به مخاطبان و علاقه‌مندان ارائه شود.

برنامه «خارج از کادر» شبکه آی فیلم دقیقا به این منظور و هدف، طراحی و ساخته شده است و روی آنتن می‌رود. هنرمندان ایرانی اعم از بازیگر، خواننده، بدلکار و … با حضور در خارج از کادر برای بینندگان این برنامه از زندگی شخصی و هنری خود می‌گویند.

پرداختن به موضوعاتی در طول زندگی هنرمندان که شاید از دریچه دوربین مغفول مانده باشد و بازگویی سخنانی که برای اولین مرتبه مطرح می‌شود به طور قطع، برای مخاطبان جذاب و مفرح خواهد بود.

برنامه خارج از کادر، جمعه‌ شب‌ها ساعت 23:30 از شبکه آی ‌فیلم پخش می‌‌شود و تکرار آن ساعت 7:30 روز شنبه است. به همین بهانه، با عاطفه خالدی تهیه‌کننده خارج از کادر درباره اهداف و چگونگی ساخت این برنامه به گفت‌وگو نشستیم که در ادامه از نظرتان می گذرد.

*خانم خالدی، در حال حاضر فصل چندم برنامه «خارج از کادر» است که به روی آنتن می رود؟

در حال حاضر فصل هفتم برنامه پخش می‌شود و تا به امروز، نزدیک به یکصد نفر از پیشکسوتان سینما و تلویزیون که البته الزاما بازیگر هم نبوده‌اند از عوامل پشت صحنه، فیلمبردار، گریمور، صدابردار، تدوینگر، دوبلور و… در برنامه حضور داشته‌اند. سعی داشته‌ایم تا به سراغ چهره‌ها و شخصیت‌هایی برویم که تجربه‌های خوبی در سینما و تلویزیون از آنها دیده شده است. البته خیلی به زندگی شخصی مهمانان ورود نمی‌کنیم، بلکه تنها به دوران کودکی آنها می‌پردازیم و تمرکزمان بیشتر روی کارهایی است که تاکنون انجام داده‌اند و در آن نقش داشته‌اند و اینکه در حال حاضر مشغول چه کاری هستند.

برای ضبط برنامه نیز لوکیشن‌‌های مختلف مانند منزل، دفاتر کاری، لوکیشن آثار و فیلم‌های مهم هنرمندان مثل شهرک دفاع مقدس، شهرک سینمایی غزالی، موزه سینما، لابراتوار ارشاد، باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، کاخ سعدآباد، استودیو صدابرداری و … را متناسب با مهمان دعوت شده در نظر می‌گیریم.

*آیا قصد تغییر ساختار برنامه و یا اضافه کردن آیتمی به آن را ندارید؟

خیر، فعلا به همین منوال پیش می‌رویم. تنها تغییرات مد نظر، در روایت و گرافیک برنامه و تنوع در چیدمان عکس‌ها است، وگرنه روایت و کلیت خارج از کادر همین است و تغییری نمی‌کند.

*انتخاب و گزینش مهمانان برای حضور در برنامه به چه شکل است و چه ملاک‌ها و معیارهایی را برای مدعوین در نظر دارید؟

هنرمندانی را به برنامه دعوت می‌کنیم که در حوزه‌های هنری خود دارای فعالیت‌های شاخصی بوده و آثار ماندگاری را برجای گذاشته باشند؛ برای مثال،کسانی که در حوزه سینما سیمرغ دریافت کرده‌ یا هنرمندانی که افتخارآفرین بوده‌اند. در مجموع، بیشتر افراد کهنه‌‌کار و با تجربه را که حضوری پررنگ در سینما و تلویزیون داشته‌اند به برنامه دعوت می‌کنیم.

*برای دعوت و هماهنگی‌ حضور مهمانان در برنامه مشکلی ندارید؟

البته خیلی سخت است، به هر حال بعضی از هنرمندان به علت گرفتاری کاری و حضور ممتد در سر پروژه‌های فیلمبرداری، وقت آزاد چندانی ندارند؛ به طور مثال، برای حضور رسول نجفیان تقریبا 2 سالی است که پیگیر هستم اما مشغله زیاد کاری، امکان حضورشان را به تاخیر انداخته است.

*با توجه به پخش برون‌ مرزی شبکه آی ‌فیلم، چه ملاک‌هایی را برای جذب هر چه بیشتر مخاطبان در نظر گرفته‌اید؟

در شبکه آی‌ فیلم، توجه به گرافیک و جذابیت ‌های بصری بیشتر مورد توجه و مد نظر است. اگر بخواهیم کار خوب انجام دهیم باید به جنبه ‌های کمی و کیفی توجه بیشتری داشته باشیم و گاهی هم ساختارشکنی کنیم. سوژه ‌ها هم باید پرداخت خوبی داشته باشند تا مانند بسیاری از شبکه‌ های مهم در دنیا بتوانیم مخاطبان را پای گیرنده ‌های تلویزیونی بکشانیم. البته در این میان، بحث‌ مالی نیز موضوع جدی و مهمی است که نباید از آن غافل شد. متاسفانه به دلیل محدودیت های بودجه ای صداوسیما گاهی دستمان بسته می شود.

*استقبال مخاطبان از برنامه چگونه بوده و چه بازخوردها و واکنش‌هایی دریافت می‌کنید؟

دلیل اصلی تمدید پخش و ادامه کار «خارج از کادر» تا به اینجا همین مخاطبان برنامه بوده است. در اوایل ساخت برنامه اصلا فکر نمی‌کردم این قدر دیده شود؛ اما نگاه و پیام بینندگان خارج از کادر است که مشوقمان بوده و ادامه کار را میسر کرده است.

*راهها و کانال‌های ارتباطی شما با مخاطبان چیست؟ و نظرات آنها تا چه میزان در برنامه اعمال می‌شود؟

عمده ارتباطمان از طریق سایت شبکه است. در نظرسنجی که در ایام نوروز در همین سایت انجام گرفت «خارج از کادر» دومین برنامه پرمخاطب آی‌فیلم شناخته شد. در جلساتی که با حضور مدیران شبکه برگزار می‌شود از نظرات آنها برای حضور بازیگران بهره می‌بریم؛ به عنوان نمونه در جلسه‌ای که اخیرا داشتیم، حضور آفرین عبیسی را در اولویت کاری قرار داده‌ایم. البته برنامه‌های مناسبتی نیز داریم، مثلا در ماه محرم سعی داریم از بازیگران و عوامل سریال «مختارنامه» و دیگر آثار نمایشی مناسبتی این ماه برای حضور در برنامه دعوت کنیم.

*طراحی سوالات مهمانان به چه شکلی انجام می گیرد؟

سوالات ما خیلی کلیشه‌ای نیست؛ در طراحی سوالات سعی شده از تکنیک، تیپ شخصیت‌ها و آثاری که در آن حضور داشته‌اند پرسش‌های تخصصی پرسیده شود؛ البته پیش آمده که مهمانان برنامه از اتفاقات گذشته مورد پرسش چیزی در خاطرشان نمانده باشد، به همین دلیل سعی می‌کنیم درباره فعالیت‌های حالشان هم سوال کنیم.

*برنامه خارج از کادر مجری ندارد، دلیل آن چیست؟

از ابتدایی که طراحی این برنامه صورت گرفت، قرار نبود مجری حضور داشته باشد و بیشتر به دنبال مستندسازی بودیم.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *