۵ نتیجه گیری نیویورک تایمز از حوادث اخیر سوریه
۲۴ام بهمن ۱۳۹۶ پرند

گزينش به نقل از نیویورک تایمز درون گزارشی به قلم دیوید ام هالب فینگر به حوادث اخیر درون سوریه پرداخته و تحلیل هایی درون این باره ارائه داده هست.

نیویورک تایمز آورده هست: درون روز شنبه آرامش بین دو طرف اسرائیل و نیروهای ایران و سوریه، تبدیل به روابطی خصمانه شد . موضوعی که  درون سرتاسر مرزهای شمالی اسرائیل منتشر شد و برای افرادی که درون بخش های حاشیه ای جنگ داخلی سوریه متمرکز بودند،پیغام هشدار صادر کرد . پیغامی با این محتوا که  درون مورد جنبه های مختلف  استراتژی ایران درون منطقه جای تردید وجود دارد .

درون فاصله چند ساعت،بنابراين از اين که  اسرائیل اعلام کرد یک هواپیمای بدون سرنشین ایرانی به مرزهای  هوایی اش نفوذ کرده و درست بنابراين از اين که اعلام شد مرکز کنترل و فرماندهی سوریه، سئول این پهباد بوده ، یک جنگنده  F-16 بنابراين از حمله به مواضع سوریه درون مرزهای شمالی اسرائیل  سقوط کرد . این ، نخستین جت اسراییل درون دهه های گذشته هست که  تحت حمله سقوط می کند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل رویدادهای روز شنبه  را به عنوان مدرکی برای اثبات عزم اسرائیل درمنطقه توصیف کرد. وی اعلام کرد: دیروز، ما ضربه های شدیدی به نیروهای ایران و سوریه وارد کردیم.ما به صراحت به تمامي اذعان کردیم که یک خط از قوانین ما نیز تغییر نکرده هست .بر این پايه ما هر نوع تلاش برای حمله را به سرعت پاسخ خواهیم داد .

اما استراتژیست ها و تحلیل گران نظامی درون اسرائیل مسائل  را به همین سادگی نمی بینند. برخی از نکات مهم درون خصوص این درگیری ها شامل موارد زیر هست :

این پایان ماجرا نیست،بلکه تنها آغاز داستان هست

همانطور که جنگ داخلی سوریه درون جریان هست ، یک درگیری جدید درون حال ظهور هست. به نظر می رسد سوریه تبدیل به پایگاهی پایدار برای ایران درون راستای تهدید اسرائیل شده باشد .

درون سوی دیگر ماجرا ، اسرائيل، مصمم هست تا مانع دولت سوریه و مقاصد ایران درون این کشور شود . مقاصدی که بر پايه شلیک به هواپیماهای اسرائیلی نشان از افزایش چشمگیر اعتماد به نفس بشار اسد دارند .

 زلزبرگ، تحلیلگر گروه بین المللی بحران درون این خصوص می گوید ؛ما درون حال بررسی مجدد مقررات بازی  سیاستمداران با دقت به نوع فعالیت های نظامی هستیم که هر طرف به طرف مقابل تحمیل می کند و درون نتیجه آستانه تحمل دو طرف دستخوش فشار می شود . این موضوع منجر به افزایش اصطکاک بین طرف های مختلف می شود . با این وجود نکته آشکار این هست که بشار اسد درون خصوص سرکوب شورشیان سوری موفقیت آمیز عمل کرده هست . اين هم درون شرایطی که بعید به نظر می رسد هیچ یک از طرفین پا بنابراين بکشند.

اسراییل معتقد هست توقف فعالیت های موشکی ایران، حزب الله و دیگر شبه نظامیان شیعه درون منطقه یک الزام جدی هست . موشک هایی دقیق که درون گوشه و کنار مناطق مهم سوریه جا خوش کرده اند و درون سایه  توپخانه و نیروهای نظامی  متعدد دیده می شوند .

جورا ایلند، رئیس سابق شورای امنیت ملی اسرائیل،می گوید :  ایران نمی خواهد بنابراين از سرمایه گذاری خود  درون نجات بشار اسد هیچ نقشی درون دمشق نداشته باشد و ناچار باشد درون نهایت نیروهای خود را به تهران باز گردانده و پایگاه ها را تحویل دولت دهد . اگر ایران به پایگاه های خود بازگردد، روس ها هم به خواسته های خود می رسند ، درون این میان ایران چه می شود ؟

اسرائیل به تنهایی قادر به مهار ایران درون سوریه نیست

اسرائیل کشورهای همسایه را از ساختن تاسیسات هسته ای منع کرده هست .اما به اعتقاد آیلند بعید هست که  درون خصوص ایران توان موفقیت داشته باشد . درواقع حتی اگر بتواند درون مسیر ایران وقفه یا کندی ایجاد کند ، بازهم موفق نخواهد بود . اسرائیل میتواند دولت اسد را برای حمایت از ایران تحت مجازات قرار دهد .

ایلند ادامه می دهد: ما برخی از اهداف درون سوریه را نابود کردیم. موضوعی که می تواند منجر به بروز  تنش درون سوریه  شود. درون نهایت اسرائیل می تواند تلاش کند تا نگرانی های امنیتی خود را درمذاکرات جدید بین المللی  به سرانجام برساند.

ایلند ادامه داد :آمریکایی ها و اروپایی ها می خواهند از پیشرفت تولید موشک های دوربرد ایران علیه اروپا جلوگیری کنند. از دیدگاه اسرائیل، ایران درون حال حاضر دارای موشک هایی هست که می تواند کل  اسرائیل را هدف حمله قرار دهد. موضوعی که به لحاظ آسیب زایی بسیار خطرناک تر از حضور ایران درون سوریه خواهد بود .

 ایالات متحده درون جای دیگر متمرکز هست

ایالات متحده، مهمترین متحد اسرائیل، بر شکست داعش درون مواضعی درون مرکز و شرق سوریه متمرکز شده هست. درون نتیجه توجهی به نگرانی های اصلی اسرائیل درون خصوص جنگ با ابران ندارد. به اعتقاد زلزبرگ  ، ایالات متحده هیچ گونه کمکی برای حذف ایران از معادلات منطقه یا کاهش روابط سوریه و ایران انجام نداده . موضوعی که به قول این دیپلمات اسبق  «تمامي اسرائیلی ها  هم متوجه اين شده اند».

جنگنده های اسرائیلی شکست ناپذیر نیستند

اخیرا وب سايت ای اسرائیلی بنابراين از سورپرایز روز شنبه ضربه بزرگی را احساس کردند که اين نابودی یک اف ۱۶ اسرائیلی درون یک ماموریت بود که از سال ۱۹۸۲ اتفاق نیافته بود.

روزنامه معاریو اسرائیل نوشت: اسرائیلی ها همواره تصور می کردند که هیچکس درون منطقه توان مقابله با نیروی هوایی آنان را ندارد.

این روزنامه افزود: از این بنابراين اسد تلاش بیشتری برای دستیابی به موفقیت های بیشتر درون این زمینه دست خواهد زد.

روسیه برای زمان طولانی نمیتواند بی طرف بماند

روس ها تاکنون با مهارت توانسته اند که بی طرف بمانند. از یکسو با ایران درون حمایت از حکومت اسد همکاری می کنند و از سوی دیگر با اسرائیلی ها درون ارتباط نزدیک هستند.

یک مقام اطلاعاتی اسرائیل می گوید: معتقدم روس ها به دنبال اين هستند که موفقیت ها و دستاوردهای خود را حفظ کنند.

وی افزود: من معتقدم که آنها فکر می کنند که حضور نیروهای نزدیک به ایران درون سوریه می تواند به دستاوردهای اين ها ضربه بزند.

وی اضافه کرد: روس ها تاکنون با اسرائیل و ایران کم و بیش دوست و دشمن بوده اند اما اکنون بر سر دو راهی مانده اند.

این مقام اسرائیلی خاطرنشان کرد: اسرائیل میداند که حریم اسمان سوریه درون دست روسیه هست و روس ها از پهباد ایران چیزی به آنها نگفتند. روس ها بالاخره مجبور خواهند بود دست به تصمیم بزنند.


مطالب پیشنهادی