اروپا از اقدامات اسرائیل سرخورده هست
۱۳ام بهمن ۱۳۹۶ پرند

خبرگزاری فارس: «زیگمار گابریل» وزیر خارجه آلمان شامگاه چهارشنبه به رژیم صهیونیستی هشدار داد که به دلیل نگرانی‌ها درباره آینده راهکار دو دولتی، کشورهای اروپایی به‌طور روزافزون درون حال ناامید شدن از این رژیم هستند.

گابریل که از روز گذشته به فلسطین اشغالی سفر کرده، بر خلاف تصمیم آمریکا علیه قدس، اعلام کرد که این شهر را پایتخت رژیم اسرائیل نمی‌داند و سفارتخانه خود را از تل‌آویو به قدس منتقل نمی‌کند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز» وی توضیح داد: «با دقت به پرسش فلسطینیان و ایران، آمریکایی‌ها بیش از پیش و به طور آشکار از شما (اسرائیل) طرفداری می‌کنند. اما آیا این چیز خوبی هست؟»

وزیر خارجه آلمان با زیر سوال بردن سیاست خارجی آمریکا درون خاورمیانه، پرسید: آیا آمریکایی‌ها هنوز هم می‌توانند مانند گذشته نقش (میانجی) ایفا کنند درون حالی که بسیار واضح از یک طرف جانبداری می‌کنند؟»

گابریل با کنایه‌ای گذرا به احتمال قطع حمایت‌های آلمان از اسرائیل درون واکنش به «مخالفت صریح برخی وزیران کابینه اسرائیل با راهکار دو دولتی»، تاکید کرد این راهکار بنیان تعامل آلمان با فرایند صلح درون منطقه و حمایت‌های مالی اروپا از تل‌آویو هست.

وی همچنین افزود: «این پیام‌ها (مخالفت‌های آشکار با راهکار دو دولتی) درون اروپا بدون پاسخ نمی‌مانند، جایی که درون اين سَرخوردگی از اقدامات اسرائیل روز به روز بیشتر می‌شود.»

وزیر خارجه آلمان ضمن اشاره به اختلافات درون حزب خود بر سر رفتار «ناعادلانه» با فلسطینیان، اعلام کرد: «ارائه دلیل به آنها درباره اینکه چرا حمایت ما از اسرائیل باید ادامه داشته باشد، به طور فزاینده‌ای برای افرادی مانند من سخت شده هست.»

گابریل ادامه داد: «آلمان منتظر روزی هست که بتواند سفارتخانه خود درون اسرائیل را به قدس منتقل کند اما بگذارید اضافه کنم: درون (راهکار) دو دولتی که قدس پایتخت هر دو آنها باشد. هیچ میانبری نیست.»

وی درون این سفر با «بینامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی و «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان دیدار کرد.


مطالب پیشنهادی